تاریخچه و رسالت انتشارات نص

انتشارات نص از سال 1370 به صورت رسمی به مدیریت مهندس محمدحسین زارع مهرجردی (کارشناس ارشد مخابرات از دانشگاه صنعتی شریف) آغاز به کار کرد. هدف انتشارات ارتقاء سطح فرهنگی و علمی جامعه دانشگاهی ما است. ویژگی‌های کتاب‌های این انتشارات عبارت است از ساختار زیبا، متن روان و رسا، کیفیت چاپ و قیمت مناسب.

انتشارات نص مبدع سبکی خاص در چاپ کتاب‌های فنی و مهندسی بوده است بدین صورت که مفاهیم سخت و زمخت مهندسی را با زیبایی ساختار و رنگ در هم آمیخته است تا از این طریق بتواند سرعت یادگیری و سطح انگیزه را در دانشجویان بالا ببرد. انتشارات نص از گروه متخصص و دانشگاهی بهره می‌برد که با وسواسی قابل تقدیر در انتخاب کلمات، دست به ترجمه و تألیف کتاب‌های مورد نیاز جامعه علمی و دانشگاهی کشورمان می‌زنند ;که نتیجه آن در روان و رسا بودن متون کتاب‌ها قابل لمس است. این انتشارات رویکردی کاملاً دانشجومحور دارد و کتاب‌ها را بسیار منصفانه قیمت‌گذاری می‌کند؛ قیمت مناسب باعث تکثیر علم و دانش در میان تمام دانشجویان با هر سطح مالی می‌شود.

هیئت علمی انتشارات نص

استادان و صاحب فکران بسیاری با انتشارات نص همکاری می‌کنند که از میان آنها می‌توان به نام‌آشنایانی چون مهندس محمود دیانی، دکتر بهزاد رضوی مهندس علیرضا زارع‌پور، مهندس محمدرضا شعبانعلی، دکتر احسان ملکیان و بسیاری دیگر نام برد. البته که انتشارات نص همراه با بزرگان به سوی جلو قدم زده است ولی هیچ گاه از نیروها و تفکرات جدید هم غافل نبوده است. چه بسیار صاحب نظرانی که در ابتدا دنبال جایی برای نشان دادن ذوق و استعداد خود بودند به انتشارات نص پناه آوردند و الان خود و نص را بلندآوازه کردند. این انتشارات معتقد است که با استفاده از تجربه و قلم بزرگان و فکر خلاّق دانشجویان می توان به اعتلای علم و فرهنگ جامعه (هدف انتشارات نص ) کمک کرد. پس از تمام فرهیختگان و دانشجویان عزیزی که در خود ذهنی پویا و قلمی توانا سراغ دارند، دعوت می‌شود تا نمونۀ کار خود را به انتشارات نص بفرستند.

جوایز و افتخارات

بسیاری از کتاب‌های چاپ و منتشر شده در انتشارات نص حائز جایزه‌های مختلفی در سطوح دانشجویی، دانشگاهی و ملی شده‌اند. از این میان چند کتاب نیز به فهرست نهایی نامزدان کتاب سال جمهوری اسلامی راه یافته‌اند.

در سال ۱۳۹۶، در سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، در گروه علوم خالص از میان ۸۵ اثر راه یافته به مرحله اول ۱۰ اثر به عنوان نامزدهای این دوره از جایزه کتاب سال شناخته شدند و در بخش نجوم کتاب نجوم امروز، تألیف اریک چیسون و استیو مک میلان، با ترجمه فرزان مؤمنی به مرحله دوم سی و پنجمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران راه پیدا کرد.

در سال ۱۳۸۹، در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۹) انتشارات نص به همراه نه ناشر دیگر به عنوان ناشر برگزیده داخلی معرفی شد.

در مرداد ۱۳۸۹ و در دوازدهمین دوره جایزه کتاب فصل کتاب آلودگی هوا: منشأ و کنترل آن، نوشته کنت وارک و دیگران، با ترجمه کاظم ندافی، محمدصادق حسنوند، محسن حیدری، علی نقی‌زاده، چاپ انتشارات نص با همکاری کتاب ایرانیان، در بخش محیط زیست از حوزه علوم اجتماعی به عنوان کتاب برگزیده فصل معرفی شد.

در مهر ماه ۱۳۸۸ و در نهمین دوره جایزه کتاب فصل و در شاخه مهندسی برق، کتاب مترولوژی الکتریکی: کالیبراسیون و عدم قطعیت اندازه‌گیری تألیف جواد آذرپرا در بخش کتابهای تألیفی شایسته تقدیر شد.

در سال ۱۳۸۶ هیئت داوران چهاردهمین دوره کتاب سال دانشجویی و اولین دوره کتاب سال قرآنی از میان ۶۷ اثر رسیده در گروه فنی و مهندسی شاخه تألیف، کتاب امنیت داده‌ها نوشته احسان ملکیان را به عنوان اثر برگزیده معرفی کردند. همچنین در همین جشنواره از محمدحسین زارع مهرجردی، مدیر انتشارات نص تقدیر به عمل آمد.

در آذر ۱۳۸۲ در گروه فنی و مهندسی از یازدهمین دوره کتاب سال دانشجویی و در شاخه کتابهای تألیفی کتاب آموزش برنامه نویسی Direct X  علیرضا علی‌نژاد شایسته تقدیر شد.

در آذر ۱۳۸۲ در گروه فنی و مهندسی از دهمین دوره کتاب سال دانشجویی و در شاخه کتابهای تألیفی کتاب مرجع توابع API 32 تألیف حسین صادق‌ راد حائز رتبه دوم شد.

در آبان ۱۳۸۰ در گروه فنی و مهندسی از هشتمین دوره کتاب سال دانشجویی و در شاخه کتابهای تألیفی کتاب تحلیل المان محدود به کمک ANSYS  نوشته محمدرضا شعبانعلی حائز رتبه دوم شد.