بیوگرافی

تصویر نویسنده

محمود دیانی

مهندس محمود دیانی  

 کارشناسی خود را در رشته‌ی مخابرات و دوره‌ی کارشناسی ارشد را در رشته‌ی الکترونیک و هر دو را از دانشگاه صنعتی شریف و با عنوان دانشجوی ممتاز به پایان رسانید. او از همان دوره‌ی تحصیل به تالیف و ترجمه‌ی کتاب مشغول بود و به خاطر ترجمه‌ی مشترک کتاب «تحلیل و طراحی مدارهای مجتمع آنالوگ» با بهزاد رضوی همکاری با مرکز نشر را شروع کرد و سپس به عنوان ویراستار و مترجم همکاری را ادامه داد. او پس از اتمام تحصیل به تدریس در دانشگاه مشغول شد و هم اکنون مدت 25 سال است که کار تالیف و ترجمه را در کنار تدریس دانشگاهی انجام می‌دهد. نخستین کارهای ایشان توسط مرکز نشر دانشگاهی چاپ شد، ولی پس از آن هرچند با ناشران مختلفی همکاری داشته است، ولی تقریباً همة بیش از 60 اثر این مؤلف و مترجم برجسته حوزه مهندسی توسط انتشارات‌نص منتشر شده است.

اگرچه تعدادی از کتاب‌های ایشان در حوزة علوم پایه (فیزیک، شیمی، ریاضی) بوده است ولی بیشتر کارهای او در زمینه‌ی مهندسی برق می‌باشد. به زحمت می‌توان در سال‌های اخیر دانش‌آموخته‌ای در رشته‌ی برق را یافت که حداقل یکی از کتاب‌های ایشان را به کار نبرده باشد. از میان معروف‌ترین کارهای او می‌توان به کتاب تحلیل مهندسی مدار (با بیش از 30 بار چاپ ویراست‌های مختلف)، سیگنا‌ل‌ها و سیستم‌ها (با بیش از 20 بار چاپ)، ماشین‌های الکتریکی، مهندسی کنترل، و مدارهای مخابراتی (هر کدام با حدود 10 بار چاپ) اشاره کرد. کل نسخه‌های چاپ شده‌ی آثار ایشان به یک میلیون نسخه نزدیک شده است.

محمود دیانی در نیمه‌ی دوم دهه‌ی 1370 یک مجموعه کتاب کمک درسی را پایه‌ریزی کرد که به مجموعه‌ی رهیافت معروف شد، و به خاطر استقبال از آن مورد تقلید مولفین دیگر نیز قرار گرفت. هفت جلد از این مجموعه تالیف ایشان بوده، و در تالیف بقیه‌ی مجلدات نیز (که هنوز ادامه دارد) نقش داشته‌اند.

Books Of محمود دیانی